علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش

Rate this post
علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش

ماشین ظرفشویی بوش یکی از لوازمی است که برای شستشوی سریعتر و تمیزتر ظروف افراد از آن استفاده می کنند. برخی مواقع پیش می آید که بعد از اتمام برنامه شستشو وقتی درب ظرفشویی را باز می کنید و با ظروفی که تمیز نشده اند مواجه می شوید. علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش چه چیزی ممکن است باشد؟ این موضوع در زمانی میتواند رخ دهد که دستگاه کاملا سالم به نظر می رسد.

ماشین ظررفشویی های بوش به عنولن بهترین ظرفشویی از نظر قدرت تمیزکنندگی و کیفیت شناخته می شود. اما گاهی نمی توان از بروز برخی مشکلات مانند کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی جلوگیری کرد. هرچقدر هم که کیفیت ساخت و تکنولوژی تولید دستگاه ها بروز و قوی باشد باز هم برخی مواقع با مشکلاتی رو به رو می شوند که می توان با کمک یک تعمیرکار متخصص تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش آن را حل کرد. 

علت کثیف شستن ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بوش یک مشکل جدی است که از سوی کاربران دیاکو سرویس اعلام می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که در راستای یافتن علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش باید مورد بررسی و عیب یابی قرار گیرد. 

اطلاع از این دلایل می تواند به کاربران در مواقعی که با چنین مشکلی در ظرفشویی خود مواجه می شوند کمک کند. برخی مواقع علل تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی بوش بسیار ساده است و می توان با انجام برخی امور ساده آن را برطرف کرد. در ادامه این مطلب به طور کامل علت تمیز نشستن ظرفشویی بوش را بررسی می کنیم. 

  • مسدود شدن بازوی اسپری ماشین ظرفشویی بوش 
  • بی کیفیت بودن مواد شوینده مورد استفاده 
  • خرابی شیر ورودی ظرفشویی بوش 
  • کثیف بودن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش 
  • پایین بودن دمای آب 
  • کثیفی محفظه داخلی ظرفشویی 
  • مشکلات مخزن مواد شوینده 
  • چینش نادرست ظروف در ظرفشویی
  • ایراد در ترموستات و المنت حرارتی 
مسدود شدن بازوی اسپری ماشین ظرفشویی بوش 

مسدود شدن بازوی اسپری ماشین ظرفشویی بوش 

هر ماشین ظرفشویی با توجه به مدلی که دارد یک بازوی آبپاش دارد اگر این بازوی شستشو دچار شکستگی ی مشکل در گردش و حرکت شود باعث می شود که آب به همه قسمت ها اسپری نشود. همین امر یکی از مهمترین دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظررفشویی بوش است.

همچنین در برخی مواقع نیز به دلیل وجود املاح در آب شهری ممکن است سوراخ های بازوی آبپاش ظرفشویی بوش مسدود شده باشد که باعث می شود فشار پاشش آب روی ظروف کم باشد؛ در نتیجه ظروف بعد از اتمام پروسه شستشو به خوبی تمیز نمی شوند. 

راه حل:

برای برطرف کردن مشکل مسسدود شدن بازوی آبپاش در ماشین ظرفشویی بوش ابتدا باید به آرامی و با دقت بازوهای آبپاش را از دستگاه جدا کنید و آنها را تمیز کنید. 

برای باز کردن بازوی اسپری آب، از پیچ های تعبیه شده روی آنها کمک بگیرید و قسمتت آب پاش را به براش و صابون نرم تمیز کنید. اگر سوراخ های اسپری آب پاس به دلیل رسووبات آب مسدود شده می توانید از یک شئ تیز کوچک مانند خلال دندان برای تمیز کردن آن استفاده کنید. 

در پایان پروسه می توانید از آب داغ جهت شستشوی بازو و اسپری  استفاده کنید. 

بی کیفیت بودن مواد شوینده مورد استفاده 

یک علت تمیز نشدن ماشین ظرفشویی بوش استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی کیفیت است. زمانی که برای  شستشوی ظروف خود از شوینده های بی کیفیت و فیک استفاده می کنید باعث می شود که ظروف به خوبی تمیز نشوند. شوینده های ماشین ظرفشویی شامل پودر، ژل و مایع های کمک شستشو مانند جلادهنده ها و براق کننده ها که اصولا به آنها نمک ماشین ظرفشویی گفته می شود. 

در صورتی که مواد شوینده تاریخ گذشته یا تقلبی باشد می تواند این نتیجه را در بر داشته باشد که ظروف به خوبی تمیز نشوند و شما فکر کنید دستگاه خراب شده است. 

راه حل: 

توصیه می شود قبل از هرگونه اقدامی در چنین شرایطی ابتدا از کیفیت مواد شوینده خود اطمینان حاصل کنید. از قرص و روغن ماشین ظرفشویی بوش اصل و مناسب استفاده کنید. 

 

خرابی شیر ورودی ظرفشویی بوش 

خرابی شیر ورودی ظرفشویی بوش 

معمولا برای تامین آب مورد نیاز ماشین های ظرفشویی از آب شهری استفاده می شود که از طریق یک شیر ورودی به دستگاه وصل می شود. زمانی که به ظرفشویی برنامه شستشو داده می شود و استارت را میزنید، پس از اینکه آب به سطح مشخصی می رسد دستگاه پروسه شستشو را آغاز می کند. 

اگر شیر ورودی مسدود باشد یا خراب شده باشد دیگر توانایی تامین آب دستگاه را نخواهد داشت یا میزان مورد نیاز آب ظرفشویی را نمی تواند تامین کند. با وجود اینچنین اختلالاتی در آبدهی، ماشین ظرفشویی با کمبود آب مواجه شده و نتیجه شستشو نیز مطلوب نخواهد بود. 

راه حل:

همانطور که حدس میزنید در این شرایط ابتدا باید شیر آب را بررسی کنید. اگر شیبر آب خراب باشد باید نسبت به رفع آن اقدام کرد. بهتر است که برای عیب یابی این مورد از یک متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید که بتواند مشکل را نیز حل کند. 

کثیف بودن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش

شاید با بررسی موارد فوق متوجه شده باشید که علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش شما دلایل ذکر شده در بالا نیستند. احتمالا افرادی با مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی بوش مواجه می شوند تصور اینکه کثیفی فیلتر تخلیه می تواند عامل تمیز نشدن ظروفشان باشد را نکنند.

اما یکی از عمده ترین دلایل که ظروف در ماشین ظرفشویی بوش تمیز نمی شوند همین امر است. اما چرا فیلتر تخلیه موجب کثیف شستن ظرفشوییی بوش می شود؟ 

با بسته شدن مسیر خروجی آب های کثیف دستگاه به داخل دستگاه نفوذ می کند و اجازه نمی دهد ظروف با آب تمیز آبکشی شوند. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش در قسمت گایین دستگاه قرار گرفته و از دو قطعه فیلتر بزرگ و کوچک تشکیل شده است. 

راه حل:

سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی بوش یکی از بهترین راه حل های پیشنهادی برای پیشگیری از این مشکل است. توصیه می شود که به طور دوره ای و منظم نسبت به تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی بوش خود اقدام کنید. 

همچنین برای جلوگیری از انباشته شدن ذرات غذا در قسمت فیلتر، ظروف را قبل از قرار دادن داخل دستگاه حتما تمیز کنید. 

پایین بودن دمای آب ظرفشویی

پایین بودن دمای آب

بهترین دما برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی بوش 50 درجه سانتیگراد است. اگر دماب آب را پایین تر تنظیم کنید باعث می شود که ظروف تمیز نشوند و بعد از اتمام پروسه شستشو همچنان آثار کثیفی روی ظروف به چشم بخورد. 

راه حل:

از اینکه دمای آب روی 50 درجه سانتی گراد تنظیم شده باشد اطمینان حاصل کنید. 

کثیفی محفظه داخلی ظرفشویی

یک علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بوش کثیف بودن محفظه داخلی دستگاه است. ممکن است زمانی که اقدام به شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی می کنید کمی از ذرات غذا، چربی ها، رسوبات یا کف مواد شوینده درون محفظه بماند که منجر به کثیفی ظروف بعد از شستشو می شود. 

راه حل:

برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی بهترین راهه کار جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش به صورت دوره ای است. برای جرمگیری ماشین ظرفشویی بوش می توانید از سرکه سفید استفاده کنید. 

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش با سرکه سفید کافی است 3 پیمانه سرکه را در محفظه داخلی دستگاه ریخته و دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید به طور کامل برنامه شستشو را اجرا کند. 

مشکلات مخزن مواد شوینده

یکی دیگر از مواردی که میتواند ظروف کثیف بعد از شستشو را در پی داشته باشد خراب شدن مخزن مواد شوینده را به همراه داشته باشد.

برخی مواقع مخزن مواد شوینده به درستی کار نمی کند و باعث نرسیدن مواد شوینده به ظروف می شود که در نهایت منجر به تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی می شود. یکی از دلایل خراب شدن مخزن ماشین ظرفشویی بوش مسدود شدن فنر موجود در مخزن است. 

راه حل:

برای رفع انسداد فنر مخزن مواد شوینده ماشین ظرفشویی بوش ابتدا مخزن را از مواد صابونی تمیز کنید، با یک براش کوچک فنر را بخوبی تمیز کنید. 

همچنین می توانید از محلول آب گرم و سرکه سفید استفاده کنید تا بقایای چربی را تمیز کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *