تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش

تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش

تعویض و تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش در کرج یکی از خدماتی است که مرکز دیاکو سرویس به مشتریان و کاربران ارائه می دهد. موتور لباسشویی یکی از مهمترین قطعاتی است که در درون این دستگاه ها تعبیه شده است. موتور در واقع محرک دستگاه است و فرمان انجام برنامه ها را صادر می کند. 

اگر موتور ماشین لباسشویی بوش دچار مشکل شود، فرآیند شستشوی لباس ها با مشکل مواجه می شود. در صورتی که موتور لباسشویی ضعیف شود و به درستی کار نکند، باید دستگاه را خاموش کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام شود. برای رفع مشکلات مربوط به موتور ماشین لباسشویی بوش می توانید از نمایندگی تعمیرات لباسشویی بوش در کرج کمک بگیرید. 

در این مطلب از وبسایت تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش کرج قصد داریم همه چیز را راجع به نحوه کارکرد موتور ماشین لباسشویی، علت سوختن و ضعیف شدن آن، علائم خرابی موتور لباسشویی بوش و غیره را شرح داده ایم. 

نحوه کارکرد موتور ماشین لباسشویی بوش چگونه است؟

نحوه کارکرد موتور لباسشویی بوش به این صورت است که آبکش لباسشویی به وسیله یک میل شفت به درام و کاسه نمد با کمک دو عدد بلبرینگ وصل شده است. این دیگ از قسمت انتهایی به یک فولی متصل است که آن فولی نیز از قسمت دیگری به موتور وصل شده است. 

در این بین تسمه لباسشویی نیز دور فولی دیگ و موتور را پوشش داده است.  زمانی که موتور لباسشویی شروع به کار کردن می کند در لباسشویی های تسمه ای، تسمه شروع به چرخیدن می کند و با چرخش فولی دیگ، میل شفتی که به آبکش وصل است نیز می چرخد. 

موتور ماشین لباسشویی بوش زمانی که دستور شروع به کار را از تایمر و برد ماشین لباسشویی دریافت می کند، کار خود را آغاز می کند. موتور لباسشویی برای کار کردن نیاز به راه اندازهایی دارد که از جمله آنها خازن، برد اینورتر و ذغال است. 

انواع موتور ماشین لباسشویی بوش

انواع موتور لباسشویی بوش

به طور معمول در لباسشویی های موتورهای مختلفی استفاده می شود که لباسشویی های بوش نیز از این قاعده مثتسنی نیست. به طور عمده موتور لباسشویی در در دو نوع موتور تسمه ای و موتورهای دایرکت درایو تولید می شود. در بیشتر لباسشویی های جدید از موتور دایرکت درایو استفاده می شود. 

موتور تسمه ای ماشین لباسشویی

موتور تسمه ای لباسشویی از قدیمی ترین انواع موتورها است که در لباسشویی های مورد استفاده قرار می گرفت. به این موتورهای موتور ذغالی نیز می گویند. میزان مصرف برق در مورتور تسمه ای ماشین لباسشویی بیشتر است و از معایب این نوع موتورها ایجاد صدای زیاد و لرزش است.

به همین دلیل هم بیشتر شرکت های تولید کننده ماشین لباسشویی از موتورهای دایرکت درایو در دستگاه های خود استفاده می کنند. این نوع موتورها بیشتر میزان نیاز به تعمیرات را دارند. 

خدمات دیاکو سرویس: تعمیر لباسشویی بوش در مهرشهر

موتور دایرکت درایو لباسشویی بوش

جدیدترین نسل موتور ماشین لباسشویی های بوش، موتور دایرکت درایو است. اگر بخواهیم میزان تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش را در مدل های جدید و قدیمی مقایسه کنیم؛ مدل های تسمه ای بیشتری تقاضا را برای تعمیرات دارند. 

موتور دایرکت درایو یا DD نسل جدید موتور است که در لباسشویی های سری جدید بوش استفاده می شود. این موتورها بدون استفاده از چرخ دنده و تسمه کار می کند. نحوه کار این نوع موتورها هم بسیار ساده است. 

موتور دایرکت درایو بدون تسمه و غیره مستقیما به طبل ماشین لباسشویی بوش متصل می شود. از مزیت های این نوع موتورها صرفه جویی در انرژی است در لباسشویی های قدیمی بسیار بالا بود. 

افزایش عمر مفید قطعات مکانیکی و کاهش ریسک خرابی و سایش قطعات نیز از دیگر مزیت های این موتورهای ماشین لباسشویی ها است. 

علائم خرابی موتور ماشین لباسشویی بوش

علائم خرابی موتور ماشین لباسشویی بوش

 1. لباس ها به طور کامل خشک نمی شوند.
 2. آبگیری ناقص نخزن یا آبگیری نکردن لباسشویی 
 3. خاموش شدن ماشین لباسشویی بوش حین کار 
 4. تکان های شدید و ایجاد سر و صدای غیر عادی 
 5. تغییر در نحوه کارکردن لباسشویی 
 6. پخش بوی سوختگی در محیط اطراف لباسشویی 
 7. عدم مقاومت سیم پیچ های لباسشویی 
 8. نچرخیدن دیگ لباسشویی بوش 
 9. خرابی تسمه و تنظیم نبودن آن (در لباسشویی های تسمه ای)
 10. باقی ماندن کف روی البسه

دیگران توصیه کرده اند: تعمیر شیر برقی لباسشویی بوش

علت خراب شدن موتور لباسشویی بوش

خیلی از افرادی که نیاز یاز به تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش دارند این سوال برایشان پیش می آید که علت خرابی موتور لباسشویی چیست؟ دلایل متعددی منجر به سوختن و نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی بوش می شود که از جمله مهمترین آنها عمر بالای لباسشویی است. 

موتور لباسشویی ها به گونه ای طراحی شده اند که عمر مفید بالایی دارند و اگر روش استفاده اصولی رعایت شود، سال ها کار می کنند. یکی از اشتباهاتی که مصرف کنندگان لباسشویی ها به آن بی توجه اند ظرفیت دستگاه است. خیلی ها هنگام استفاده از لباسشویی آن را بیش از حد ظرفیت پر می کنند که این باعث می شود به موتور دستگاه فشار وارد شود. 

از  دیگر دلایل فنی خراب شدن موتور لباسشویی بوش، اتمام ذغال دینام است که باعث می شود موتور لباسشویی خراب شود. این مورد نیز یک مورد فنی است که باید هر چهه سریعتر از زمانی که متوجه وجود مشکل شدید برطرف شود. 

نشتی آب لباسشویی روی موتور، کم و زیاد شدن ولتاژ در حین کار و استفاده مکرر و پشت سرهم از لباسشویی نیز از دیگر دلایلی است که منجر به خرابی و سوختن موتور ماشین لباسشویی بوش می شود. 

از کجا بفهمیم موتور لباسشویی بوش سوخته است؟

از کجا بفهمیم موتور لباسشویی بوش سوخته است؟

علائم سوختن موتور لباسشویی بوش با نشانه های خرابی که در بالا ذکر کرده ایم یکسان است و تمامی این موارد می توانند نشانه ای از سوختن موتور دستگاه نیز باشد. زمانی که موتور ماشین لباسشویی بسوزد، دستگاه روشن نمیشود، در حین کار به یکباره لباسشویی خاموش می شود و دیگر روشن نمی شود.

همچنین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش نیز در برخی موارد سوختن و نیم سوز شدن موتور است. اگر به هر دلیلی موتور ماشین لباسشویی بسوزد باید آن را تعویض کرد تا بتوان مجدد از دستگاه استفاده کرد. 

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی بوش

یکی از مشکلاتی که  جزو خرابی های موتور لباسشویی به حساب می آید نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی است که می توان با استفاده از خدمات تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش آن را برطرف کرد. در ادامه علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی بوش را نام برده ایم.

 1. داغ شدن بدنه ماشین لباسشویی بوش
 2. استشمام بوی سوختگی از لباسشویی بوش 
 3. تولید صدای زیاد و غیر طبیعی 
 4. لرزش زیاد لباسشویی بوش 
 5. خاموش شدن ناگهانی لباسشویی بوش 
 6. چرخش کند دیگ ماشین لباسشویی بوش 
 7. آبگیری ناقص لباسشویی بوش 
 8. عدم کارکردن صحیح خشک کن لباسشویی 
 9. افزایش مصرف انرژی 
 10. روشن خاموش شدن مداوم چراغ های روی صفحه نمایش لباسشویی بوش 
چگونه از ضعیف شدن موتور لباسشویی بوش جلوگیری کنیم؟

چگونه از ضعیف شدن موتور لباسشویی بوش جلوگیری کنیم؟

در این بخش از مقاله تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش قصد داریم نحوه جلوگیری از نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی بوش را توضیح دهیم. 

برای پیشگیری از نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی بوش باید یک سری موارد را رعایت کنید که این موارد به افزایش عمر مفید دستگاه نیز کمک شایانی می کند. 

 • دیگ لباسشویی را بیش از حد ظرفیت پر نکنید. 
 • مطابق با توصیه های سازنده دستگاه خود را نظافت کنید و اجازه ندهید کثیفی ها و اجرام در لباسشویی باقی بماند. 
 • از تراز بودن ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید. 
 • برای سرویس دوره ای لباسشویی خود هر 6 ماه الی 1 سال یکبار اقدام کنید. 
 • ماشین لباسشویی را به صورت مداوم و پشت سر هم روشن نکنید. 

نحوه تست موتور ماشین لباسشویی بوش

نحوه تست موتور ماشین لباسشویی بوش در مدل های تسمه ای با دایرکت درایو متفاوت است. برای تست موتور لباسشویی بوش در مدل های تسمه ای ابتدا باید تسمه را از روی موتور بردارید و دستگاه را روشن کنید. اگر لباسشویی روشن شد و موتور کار کرد، نشانه سالم بودن آن است. 

موتورهای جدید را نمی توان در منزل و توسط افراد نا وارد تست کرد. زیرا خطرناک است. برای تست موتور لباسشویی بهتر است از یک تکنسین تعمیر موتور ماشین لباسشویی بوش کمک گرفت. متخصصین ما همواره در خدمت شما هستند. 

شماره تلفن تعمیرگاه مجاز لباسشویی بوش کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *